Gönüllü Üyemiz Olup  AYDA 1 TL Ödeyerek, Yaptığımız Bağışlara Ortak olmak için;
Boşluk bırakmadan  1TL Yazıp 8071 ’e kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Veya
Ayda 1 TL Projesi

NEDEN GÖNÜLLÜ ÜYE OLMALISINIZ?

            Derneğimizi; gönüllü üyelerimizin içine Aylık 1 TL atacağı ve hatta atılan 1 TL miktarını online olarak da görebilecekleri şeffaf bir kumbara olarak tanımlıyoruz. Gönüllü üyelik sistemimiz havuz sistemine dayandığı için, içine attığınız Aylık 1TL ile yaptığımız bütün hayır işlerine ortak olmuş olacaksınız. Çok cüzi bir miktar ödeyerek birçok sosyal yardım kampanyasına aynı anda katkı sağlamış olacaksınız.

 

GÖNÜLLÜ ÜYELİK

            Derneğin gayesini benimseyen ve bu gayeyi gerçekleştirmeye yönelik çalışma konularına gönüllü olarak katılmak isteyen herkes Bir Tek Lira Derneği’nin gönüllü üyelik sistemine katılabilir.

            Gönüllü üyelerimiz istekleri halinde, aylık 1 TL olan gönüllü üyelik aidatımıza katılabilir ve toplanan gönüllü üye aidatları ile yapığımız hayır işlerine ortak olabilirler. Aylık sadece 1 Tek Lira ödeyerek ortak oldukları bağışları web sitemizden takip edebilirler. Üye aidat sisteminden çıkmak isteyen gönüllü üyelerimiz diledikleri anda kolayca sistemden çıkabilirler.

- Aylık sadece 1 TL olan gönüllü üyelik aidatına katılmak için ana sayfamızdaki “Online Gönüllü Üyelik Kaydı” bölümüne tıklayınız veya cep telefonunuzun kısa mesaj  bölümüne boşluk bırakmadan 1TL yazıp 8071’e gönderiniz. Gelen onay mesajını EVET yazarak cevapladığınızda işlem tamamlanacaktır.

- Aylık sadece 1 TL olan gönüllü üyelik aidatından çıkmak için iptal 1TL yazıp 8071’e göndermeniz yeterlidir.

- Aylık sadece 1 TL olan gönüllü üyelik aidatını İBAN numaramıza da düzenli ödeme şeklinde gönderebilirsiniz (eğer bankanız havale,eft ücreti almıyorsa tavsiye edilir) :

Kuveyt Türk Bankası İban No: TR28 0020 5000 0952 2308 2000 02

Bir Tek Lira Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

 

 

 

Ayda 1 TL Projesi

 

Nedir?

- “Herkes Ayda 1 TL versin, ortaya çıkan fonla iyilik yapalım” projesidir. Bir iyilik hareketidir.

- Asgari, sürdürülebilir, şeffaf bir sivil yardım fonu projesidir.

- Ayda 2 TL kabul etmeyen samimi ve sade bir projedir.

- “Yahu! Herkes bir lira verseydi şu iş çözülürdü” klişesinin icrası projesidir.

- Bir sanal kumbara, “Türkiye’nin İyilik Kumbarası” projesidir.

- “77 milyon kişiyiz, hepimiz ayda 1 tl versek?” sorusunun cevabı projesidir.

- Yanağı sıkılacak cinsten sevimli olduğu kadar vizyonu çok geniş ve ciddi bir iyilik projesidir.

 

1TL Derneği  "Ayda 1 TL" Projesini Nasıl Gerçekleştirir?

- Projeye gönül verenlere SMS ile veya 1tl.org.tr üzerinden aylık 1 tl olan gönüllü üyelik aidatına katılma imkanı sunar. (Katılım)

- Projeye katılan gönüllü üyelerin GSM faturalarından veya kontörlü hatlarından aylık periyotlarla 1 TL tahsil edilir. Her ay SMS atmaya gerek yoktur, iptal edilmediği sürece her ay otomatik olarak sadece 1 TL tahsil edilir ve bilgi mesajı gönderilir. (Sürdürülebilirlik)

- Ayda 1 TL gönderen gönüllü üye sayısı ve kasadaki para durumu 1tl.org.tr ana sayfasında ki numaratörlerden online olarak ilan edilir. (Şeffaflık)

- Kasada biriken para ile Türkiye’de faaliyet gösteren dernek ve vakıfların EĞİTİM, SAĞLIK ve İNSANİ YARDIM projelerine bağış yapılır. Böylece derneğin ayda sadece 1 TL gönderen tüm gönüllü üyeleri her ay birçok yardım kampanyasına aynı anda katkı sağlamış olur. Birçok insan iyilik noktasında birleşmiş olur. Birlikten kuvvet doğmuş olur. Gönüllüler, ihtiyaç sahipleri, destek olunan dernek ve vakıflar, ve tabiî ki 1TL derneği, aslında kısaca herkes mutlu olmuş olur. (Misyon-Vizyon)

- Bağış yapılan projelere ve kampanyalara ait bağış dekontları 1tl.org.tr  internet sitesi ve sosyal medya aracılığıyla aylık olarak ve istatistiksel olarak ilan edilir. (Şeffaflık)

 

Proje Misyonu

- Herkesin aylık 1 lira vererek dahil olabileceği şeffaf, sürdürülebilir ve etkili bir sivil yardım fonu oluşturmak.

 

Proje Vizyonu

- Çeşitli sebeplerle ile ayrışmış hatta kutuplaşmış olan toplumumuzu en azından sosyal fayda içeren işlerde yani iyilik noktasında birleştirecek toplumsal bilinci geliştirmek.

- Çok para toplamaktan ziyade çok insana ulaşmak, birlikte bir şeyler ortaya çıkarmalarını sağlamak.

 

Nerelere Aktarılıyor? Neden? Nasıl? Niçin?

Türkiye’nin her tarafından gönderilen 1 liraların Türkiye’deki ve dünyadaki ihtiyaç sahiplerine ulaşması amaçlanmıştır. Bu sebepledir ki yeterli dağıtım ağı, personeli, çeşitli konularda uzmanlığı olan dernek ve vakıflar aracılığıyla bu yardımların ulaştırılması daha sağlıklı olacaktır. 1TL Derneği bağış yapacağı dernek ve vakıfları seçerken gayri siyasi bir tutum takınır. İlgili dernek veya vakıftan ziyade ilgili yardım projesini/kampanyasını inceler. Bağış yaptığında, yapılan bağışın boşa gitmeyeceğini düşündüğü proje ve kampanyalara bağış yapar. Bu seçimin yapılmasında derneğin yardım kampanyalarını izleme komisyonu ve yönetim kurulunun vicdanı yetkilidir. 1TL derneği sadece “iyiliğin tarafı” olmaya çalışır. Aralık 2018 itibariyle 130 farklı derneğin 370’e yakın projesine/etlinliğine/kampanyasına/faaliyetine katkı sağlamıştır.

 

Sürdürülebilirlik

Asgari tutarı, anlamı, eşit katılım sağlanması, organizasyon giderinin cüzi olması, geniş kitlelere hitap etmesi, kartopu etkisiyle giderek büyümesi gibi avantajlarından dolayı sürdürülebilir bir projedir.

 

Şeffaflık

İnternet sitesi ile sağlanır. Elden para toplanmayarak, sadece SMS yoluyla banka üzerinden denetime tabi olarak sağlanır. Proje dahilinde Ayda 2 TL kabul etmeyerek sağlanır.

 

Ne Etkisi Olur?

-İki örnek üzerinden açıklayalım:

     1- Mesela bir “okul yaptırma” projeniz var. Bu okulun maliyetini karşılamak için belli bir kamuoyu oluşturup farkındalık yaratmanız hatta gerekirse bunun reklamı için bir bütçe ayarlamanız gerekir. Tüm bunlar tamamlandığında okul projesi tamamlanmış ve bitmiş olur. Ama bunun yerine…

     Kamuoyu oluşturup farkındalık yaratma ve hatta gerekirse bunun için reklam bütçesi ayarlama işi “Ayda 1 TL” projesi için uygulanır ve proje yeterli sayıda üyeye ulaşırsa belkide  her ay bir okul yaptırabilecek bütçeye ulaşabilir. Çok ciddi aylık bir fon ortaya çıkabilir.

     2- Afrika’ya 10 tır su göndermek mi daha mantıklı ve sürdürülebilirdir yoksa su kuyusu açmak mı? Aynı şekilde proje üretirken de düşünmek gerekir. Ayda 1 TL projesi anlık değil, kalıcı bir fon kurulmasını amaçlamaktadır.

- Toplumsal birlikteliğin, birlikte hareket edebilmenin etkileri çıplak gözle görünmeye başlar.

- Türkiye’deki model düzgün çalışırsa yurtdışında “ayda 1 dolar”, “ayda 1 euro” gibi emsalleri uygulanabilir.

 

İnternet Sitesi (1tl.org.tr)

“Ana sayfadaki” numaratörlerden kasa ve gönüllü üye sayısı online olarak ilan edilir. Dernek ve vakıfların eğitim, sağlık ve insani yardım faaliyetlerine yapılan bağışların makbuzları “sarfiyat” sekmesinde ilan edilir. İlan edilen makbuz tutarı ana sayfadaki “kasa” hanesindeki rakamdan otomatik azalır. Yapılan bağışların listesi "yapılan bağışlar" sekmesinde listelenir. Bütün bu işlemlerin istatistiği “istatistik” sekmesine aylık olarak ilan edilir.

 

 

Gönüllü Üyelerin Derneğe Katkı Sağlayabileceği Konular:

- Önce bireysel olarak katılabilirsiniz. (Ana Sayfadan)

- Ailenizle ve çevrenizdekilerle  paylaşabilirsiniz.

- Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

- Sosyal medyadan paylaşabilirsiniz.

- Projenin reklamı için ne sağlayabilirseniz onu yapabilirsiniz.

- Kurumsal destek için kurumunuzu haberdar edebilirsiniz.

- Kurumsal destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

- Aktif gönüllü üyemiz olup toplantılarımıza katılabilirsiniz. (Alttaki Form)

(Alttaki form 1 TL'lik gönüllü üye aidatına katılmanızı sağlamaz sadece toplantılarımızdan haberdar olmanızı sağlar. Gönüllü üye aidatına katılarak Ayda 1 TL projesine destek vermek için ana sayfadaki linki tıklayınız.)

AKTİF GÖNÜLLÜ ÜYELİK BAŞVURU FORMU
Aktif Gönüllü Üyelik Başvuru Formu