Gönüllü Üyemiz Olup  AYDA 1 TL Ödeyerek, Yaptığımız Bağışlara Ortak olmak için;
Boşluk bırakmadan  1TL Yazıp 8071 ’e kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Veya
Kamuoyuna Duyuru (12.03.2019) 2019-06-10 10:58:00

2014 yılında bir grup arkadaş, "Ayda 1TL İyilik" projesini gerçekleştirmek üzere 1TL Derneği'ni kurduk. Kurulduğumuz günden bu güne kadar da elimizden geldiğince, gücümüz yettiğince bu oluşumu belli bir nizam ve düzen ile sürdürmeye çalıştık/çalışıyoruz.

Bu uzun süreçte teknik problemler, hukuki problemler, maddi problemler, zaman ayırma / zaman yaratmayla ilgili problemler, gönüllülerle problemler, üyelerle problemler, hantal yönetmelikler vb. gibi daha pek çok konuda sıkıntılar yaşadık, yaşıyoruz. Ama hiçbiri bizi duyarlı olduğunu zanneden duyarsız insanlar kadar yormamakta ve üzmemektedir. Bu insanlar genellikle "hiç çözüm üretmeyen, hiçbir çözümün bir parçası olmamış, hayatında 40 saat gönüllülük yapmamış, hiçbir kişiye kuruma güvenmeyen ama onlara bolca eleştiri ve tavsiye vermeyide ihmal etmeyen, "şunu söyle yapın" diye önerdiklerinde "hadi buyurun aramıza o işi de siz yapın" dediğimizde "benim vaktim yok" hatta bunu da duyduk "ben boş adammıyım" diyen tipte insanlardır. Hiç bir soruna çözüm olmadıkları gibi olmaya çalışanların da sinirleriyle oynar, motivasyonlarını düşürürler.

Çok şükür ki biz "neyi" , "ne için" ve "neden" yaptığımızın farkındayız ve bize güvenlerini, 1 lira larını emanet eden insanlara layık olmaya ve kendimize yakışır işler ortaya koymaya gayret ediyoruz. Konu yanlış anlaşılmasın, yapıcı, çözüme yönelik, ırkçılık içermeyen, samimi, üslubu düzgün, suçlayıcı olmayan eleştirilere/tavsiyelere her zaman açığız. Hatta bazen "haklısınız aslında" , dediklerimiz de oluyor. Ama aradaki ince çizgiye dikkat etmek lazım.

- Yurt içine destek oluruz, "neden önce açlıktan ölen insanlara göndermiyorsunuz?"

- Doğudaki okullara destek oluruz, "sadece doğudaki okullara destek oluyorsunuz, bu ülkenin batısı yok mu?"

- (Suriye)Türkmendağı'na destek oluruz, "bütün parayı Suriye'ye gönderdiniz ne var şu Suriye'de?

- Afrika'da su kuyusu açarız, "neden su kuyusu açıyorsunuz?, dernekler hep su kuyusu açıyor, Afrika'nın başka ihtiyacı yok mu?"

- İnsani yardıma katkı sağlarız, "eğitimi unutmayın" , eğitime destek oluruz, "önce sağlık"

- Engellilere, ihtiyaç sahiplerine hediye göndeririz, "keşke sadece çocuklara destek olsanız"

- Filistin'e destek oluruz, "Araplara para göndermeyin"

- Dernekler aracılığıyla yardım göndeririz, "keşke kendiniz götürseniz"

- Yurt dışına destek oluruz, "neden önce yuriçine göndermiyorsunuz?"

- Batıdaki okullara destek oluruz, "neden doğuya göndermiyorsunuz asıl oranın ihtiyacı var?"

- Yemen'e destek oluruz, "neden Doğu Türkistana destek olmuyorsunuz?, önce kendi ırkınıza destek olun"

- Türkiye'deki Suriyelilere destek oluruz, "biz burda açlıktan ölüyoruz, siz kime yardım yapıyorsunuz?

Aslında 10 dakikalarını ayırıp incelemiş olsalar, söyledikleri çoğu şeyi zaten yaptığımızı görecekler ama maalesef yapmıyorlar. Herkesi memnun edemeyeceğimizin farkındayız ve bu tarz yorumlar yapmadığınız için sizlere, şahsım ve 1TL Derneği adına teşekkür ediyorum.

Samed AYRANCI
1TL Derneği Başkanı

;